Kronika

2016/2017

Sbírka pokojových rostlin - duben, květen 2017

Milí spolužáci,

chceme, aby se nám ve škole líbilo a dobře dýchalo, proto obnovujeme květinovou výzdobu. Jestli máte doma pokojové rostliny navíc, přineste je, prosíme, do školy a postavte k automatům.

Děkujeme, váš ekotým.

 

BIO měsíc ve školní jídelně - 27. 4. 2017

Záleží nám na dětech, chceme, aby zdravě jedly a díky ekologii i zdravě žily, proto si jídelna připravila na duben EKOprojekt.       

 

Na co se můžete těšit:

 1. BIO catering, vaření s odborníkem na bio potraviny, zaměřený na obiloviny - 27.4.2017, šk. jídelna
 2. BIO ochutnávka:výběr ze dvou jídel, BIO dezert, obilný BIO nápoj, ovocný BIO nápoj
 3. Přednášky o EKO zemědělství a BIO potravinách

V našich pokrmech běžně používáme BIO potraviny, které jsou zahaleny do roušky normálnosti. V dubnovém jídelníčku Vám představíme potraviny v BIO kvalitě.

 

Cedulky - osvěta pro obyvatele školy - leden, únor 2017

Už nebudeme zapomínat zastavovat kohoutky, důkladně větrat a v zimě zavírat okna, zhasínat ve třídách. Žáci z 2.stupně nakreslili nádherné cedulky k umyvadlům a na dveře učeben. Žáci z ekotýmu nalepili na vypínače štítky, které nám pomáhají vyznat se v tom, který vypínač ovládá které světlo.

 

Krmítka pro ptáčky - leden 2017

Opět čtvrťáci s paní učitelkou Buiovou se zapojili do akce. Z plastových lahví vyrobili super krmítka pro ptáčky a pověsili je na školní zahradu.

 

Začínáme třídit bioodpad - leden 2017

První stupeň dnes dostal ovoce do škol. V každé třídě je i kyblík na ohryzky. Prosíme, abyste do něj celý den házeli ohryzky a bioodpad. Při odchodu na oběd kyblík přineste do šaten ke vstupu na zahradu. My tento bioodpad vyneseme na kompost.

Děkujeme, váš ekotým.

 

Odpadová osvěta - 13. 12. 2016

článek na šumpersko.net

 

Schůzka s rodiči - 24. 11. 2016

Cyril a Dominik představili roční plán ekotýmu rodičům na schůzce Unie rodičů. Předali jim také krátké dotazníky, které mají zjistit, jak se rodiče ve škole orientují. foto ZDE

 

Kontrola studánek před zimou - listopad 2016

Čtvrťáci s paní učitelkou Buiovou zkontrolovali studánky v okolí Tulinky. Odpadků moc nebylo.

 

Sbíráme vršky pro Elenku

Elenka je skoro dvouletá holčička s Westovým syndromem. Sama nesedí, nestojí, neudrží sama hlavičku. Pro další život a usnadnění péče o Elenku je potřebný zdravotní rehabilitační kočárek. Na ten bychom chtěli pomocí sbírky víček přispět. Přidejte se k nám. Děkujeme Ekotým

 

MŠ Borůvka a listí - 11. 11. 2016

Děti z MŠ přišly znovu na návštěvu. Tentokrát jim ekotýmáci Dominik a Marek ze 6.B připravili různé hrátky s listím. foto ZDE

 

Moštování - 24. 10. 2016

24.10. bylo moštování. Paní učitelky, páni učitelé, děti z ekotýmu a děti z 2.stupně čistili, drtili a lisovali jablka ze školní zahrady. Druhý den jsme všichni ochutnali mošt. Byl výborný. foto ZDE

Aneta Stejskalová 4.B

 

MŠ Borůvka ve 5 parku - 14. 10. 2016

14. 10. byly u nás na návštěvě děti z MŠ Borůvka. Prošli jsme spolu zahradu, bavili jsme se o semínkách a o tom, jak rostou stromy. Vyráběli jsme padáčky a natrhali jsme jim jablka. foto ZDE

Pavel Žižka 6. B

 
 
 

2015/2016

Oblékáme hada Edu - červen 2016

Čtvrťáci a páťáci se po dobu 14 dnů snažili snížit automobilový ruch před školou. Chodili do školy pěšky, jezdili na kole nebo používali hromadné dopravní prostředky. Za to získávali samolepky, které lepili na obrovského hada. Během kampaně se jim podařilo situaci o 10% zlepšit. Gratulujeme. Foto ZDE.
 

Výlet do IKEA - 25.5. 2016

Náš projekt (obrázky na sklech budovy), který zvýšil ochranu ptáků před nárazem do školy, uspěl v soutěži Spolu s vámi. Soutěž vyhlásilo vzdělávací centrum Tereza za finanční pomoci obchodního domu IKEA. Jako odměnu jsme získali 10 000,- Kč a výlet do IKEA v Praze. 
 
"25.5. jsme jeli do obchodního domu IKEA. Ráno v 7:45 jsme měli sraz na vlakovém nádaží v Šumperku. Jeli jsme rychlíkem do Zábřeha,  Leo Expressem do Prahy a nakonec půl hodiny metrem. Ve 12:45 jsme se sešli s ostatnímí ekoškolami." 
 
"V IKEA nás přivítala Katka a seznámila nás se zástupcem IKEA a ředitelem Sdružení Tereza. Každý ekotým představil svůj projekt. Pak nám ukázali, jak v IKEA třídí odpad a my jsme jim pomáhali. Společně jsme se vyfotili. Získali jsme poukaz na 5 000,- Kč do IKEA."
 
"Výlet se podařil, dokonce jsme si zahráli na X-boxu. Děkujeme Sdružení Tereza a IKEA za podporu a finanční dary." 
 
EKOTÝM: Teri, Anet, Cyril, Petr, Adam, Kája, Niki, Emma a paní uč. Přikrylová Foto ZDE.
 
 

MŠ Vrchlického ve 5parku - 20.5. 2016

Připravili jsme pro děti z MŠ zážitkový program ve školní zahradě. Hrály si na veverky, chodily poslepu po hmatovém chodníčku, malovaly bez pastelek (pouze rostlinami) a hledaly, kdo se ubytoval v hmyzích hotelech. Foto ZDE.
 

ČOV Šumperk - 16.5. 2016

Sedmáci na vastní oči viděli (a na vlastní nos cítili), jak se čistí voda z domácností. Foto ZDE.
 

Ekotým a ekokroužek na výletě v Bludově - 11.4. 2016

Společně jsme se prošli po ekostezce Bludovská stráň, vylezli na vyhlídku Brusná a prošli se kolem staletých stromů v zámeckém lesoparku. Foto ZDE.
 

Hraní s vodou - 15. a 16. 3. 2016

Ekotým uspořádal pro žáky z 1. stupně výukovou lekci, jak hospodařit s vodou. Součástí programu byla krátká prezentace o pitné vodě. Pak následovaly hádanky s pantomimou - k čemu potřebujeme vodu doma a úvaha nad tím, kolik litrů vody je na tyto činnosti potřeba. Nechyběl ani pohyb - vyzkoušej si, jak se nosí voda v Africe. Nakonec ekotým vyhlásil výtvarnou soutěž o nejhezčí cedulku k umyvadlům, abychom ve třídách nezapomínali zastavovat vodu. Foto ZDE
 

Obrázky na oknech - smajlíci a draví ptáci (listopad 2015)

 
Děti si všimly, že pod okny leží mrtví ptáci. Během září jich bylo hned několik. Umírali po nárazu do skla, protože ve škole zmizely záclony. Ekotým připravil šablony a žáci z 1. stupně podle nich vyrobili papírové makety ptáků a smajlíků. Ty jsme pak vlepili do oken. Od té doby se žádný mrtvý pták nenanšel. (foto ZDE)
 
Děkujeme všem dětem i paním učitelkám, které nás na to upozornily a které nám pomáhaly s výrobou obrázků. Zachránili jste určitě několik ptačích životů.
 
Vyrobit papírové obrázky je přece tak jednoduché, a přesto účinné. Tuto změnu jsme přihlásili do soutěže obchodního domu IKEA, který je partnerem všech českých ekoškol. Soutěží se o 10 000,-Kč. Držte nám prosím palce.
 
Ještě jednou VÁM DĚKUJEME.  
Za  Ekotým Terka
 

Návštěva Ekoškoly v Anglii - listopad 2015

    Pan zástupce a paní učitelka Přikrylová jeli na celý týden do anglického městečka Chepstow, aby se setkali s místními učiteli a načerpali nové nápady. Příjemné zjištění bylo, že škola The Primary Dell School je také ekoškola jako my. Titul už získali 2x. Ekotým vede úžasná paní učitelka Mrs Shewan (Jejich Twiter ZDE). Foto ZDE.

 

Drakiáda - 5. 11. 2015

Lidi, pojďte ven. Jde si hrát i bez počítače! foto ZDE
 

Návštěva ekoškoly v Hulíně 20.10. 2015

 

Já,Brigita a pání učitelka Přikrylová jsme se jely podívat do ekoškoly v Hulíně. Prohlédli jsme si celou školu a seznámily jsme se s ostatními ekotýmy. Ekotýmáci nás uvítali v hezkých tričkách. Ukázali nám zajímavosti a nové věci: dětský koutek, třídy,šatní skříňky. Líbil se nám upravený prostor před školou a krásná zahrada. Bylo v ní hodně domečků pro zvířátka: ježečka,netopýry,ptáky,hmyz. Parádně jsme si výlet užili a našli jsme i nové kamarády. Budeme mít na co vzpomínat. (foto ZDE)

KÁJA a BRIGITA  

 
 
 

2014/2015

MŠ ve 5parku - žížaly

    Ekotýmáci si připravili pro děti z MŠ program o žížalách. Děti si protáhly tělo při žížalí rozcvičce, vyrobily si žížalí farmu a vyzkoušeli si pohyb ve tmě. 
    (foto ZDE)
 

Slavností předávání titulu Ekoškola - 18. 6. 2015

Konečně! Pětka se oficiálně stala Ekoškolou! Zástupci školního ekotýmu obdrželi mezinárodní titul Ekoškola ve Valdštejnském paláci Senátu Parlamentu České republiky z rukou ředitele Sdružení TEREZA. Slavnostní předávání se uskutečnilo za účasti zástupců MŽP ČR, Magistrátu hl. města Prahy a generálního partnera programu Ekoškola - společnosti Ikea Česká republika, s.r.o. (foto ZDE) Slavnosti se mohl zúčastnit jen omezený počet ekotýmáků, ale ostatní jeli za odměnu do Prahy také.

"Byli jsme v zahradě Vladštejnského paláce, hráli jsme tam hry, co nám nachystalo Sdružení Tereza. Pak jsme se občerstvili a šli na vyhlášení. Dostali jsme dary a šli jsme na prohlídku paláce. Až to všechno skončilo, šli jsme za dalšími ekotýmáky do chrámu sv. Víta a někteří se i podívali na hrobky českých králů." Za 1. skupinu Terezka Kaňová

"My ostatní jsme viděli Hanu Maciuchovou, Karlův most, Hradčany, Národní divadlo. Málem jsme viděli i prezidenta ;) Z Prašné věže byl hezký výhled. Terka V. si koupila kabelku. Sice nám trochu zapršelo, ale nám to nevadilo." Za 2. skupinu Anetka LAngerová 

 

3 x OSLAVA

1. Program Ekoškola slaví 10 let v ČR! (video ZDE)

2. My jsme se také stali Ekoškolou! Zatancovali jsme tanec 7 kroků (video ZDE)

3. Den 5.6. je vyhlášen jako Světový den životního prostředí

U této příležitosti byla pro žáky připravena beseda a putovní výstava Tonda Obal na cestách (od společnosti EKO-KOM). Vytvořili jsme také mandalu přírodních živlů z vršků od PET lahví. (foto ZDE)

 

Audit Ekoškoly - 29. 4. 2015

Na tento den jsme dlouho čekali. Mnozí z nás byli nervózní (paní učitelka Přikrylová určitě), ale ostatní nám drželi palce. Přijeli k nám dva auditoři, kteří pečlivě prošli celou školu a popovídali si s ředitelem, učitelkami, školníkem, s vedoucí šk. jídelny, s žáky a s námi ekotýmáky. Před odchodem nám poradili, co zlepšit a popřáli nám hodně štěstí. Na oficiální výsledky auditu jsme si museli počkat ještě měsíc, ale stálo to za to. HURÁ JSME EKOŠKOLA!

 

Prezentace ekotýmu

Členové ekotýmu si vytvořili pro ostatní žáky a učitele prezentaci, ve které shrnuli vše nejdůležitější o ekoškole a ekotýmu. S prezentací pak  obešli všechny třídy ve škole.

 

Pyžamový party - 1. 4. 2015

Dne 1.4.2015 jsme měli přespávací party ve škole. Všichni jsme se sešli před školou v 17:00. Ve třídě jsme sestavili plán dne,a bychom věděli, co budeme dělat. Až jsme udělali ekotýmaáckou práci, tak jsme hráli hry. Byla to vážně velká zábava. Nejlepší byla stezka odvahy. Největší sranda byla, že se deváťačky bály víc než ti mladší. Večer jsme šli spát a ráno po snídani domů. Bylo to super, úžo, fantastický.

 

Ekokodex - únor 2015

Každá třída navrhla několik pravidel pro ekologicky šetrný provoz školy a ekotým z nich vybral ta nejdůležitější. 

 • Staráme se o přírodní učebnu a květiny

 • Neubližujeme zvířatům

 • Šetříme elektřinou, zhasínáme

 • Větráme krátce a intenzivně

 • Udržujeme čistotu ve třídách, na chodbách a na WC

 • Neničíme školní majetek

 • Třídíme odpad - doma i ve všech třídách

 • Motivujeme a informujeme

 • Neplýtváme vodou, zastavujeme kohoutky

 • Na zahradě používáme dešťovou vodu

 • Šetříme materiálem a používáme šmíráky

 • V pracovních činnostech používáme druhotné suroviny

 

Navštěva Ekoškoly v Šumperku - ekotým na výzvědách -27.2. 2015

Dne 27.2.2015 jsme (náš celý ekotým) navštívili Sš, Zš a Mš Hanáckou, abychom se inspirovali školou, která již titul Ekoškola dostala. Prošli jsme si budovu školy, prohlédli jsme si zahradu na terase, venkovní „Zahradu přátelství a porozumění“, altánek, vyfotili jsme se s vlajkou a inspirovali se navzájem nápady na další tvorbu. Zaujal nás především školní sklep, kde byla kuchyňka, hudebna a výtvarka. Dále se nám líbila již zmiňovaná zahrada na terase, kameny z doby ledové, buk červenolistý, který vyhrál 2. místo v soutěži o nejkrásnější strom roku 2012, katakomby a historie školy. S šumperskou ekoškolou jsme se domluvili,že nás na oplátku navštíví v červnu. Za ekotým Tereza Franková - foto ZDE

 

Sběr textilu - 2. 6.2. 2015

Použitý textil nosili žáci i rodiče do suterénu školy. Ekotýmáci sběr skládali do staré šatny. Na konci týdne si sběr odvezla firma DRUKO, která textil použije na výrobu čistících pomůcek a lepší oblečení přenechá charitě. Všem děkujeme za účast. (foto ZDE)

 

Třídění hrou 26. - 27.1. 2015

 

"Dnes byla legrace. Byli jsme s ekotýmem v tělocvičně. Hráli jsme hry a učili jsme se třídit odpad. Nejvíc nás bavil twister, i když pro někoho byl trochu těžký. Líbila se nám honěná s plastovou lahví a honěná s pohádkou. Bavilo nás také házení odpadků do košů."

 

Kuba D.: “Nejtěžší bylo házení odpadkem a kapesníkem. Sklem jsme nemohli házet, jinak by se někdo pořezal.“

 

Emma: „Dnes jsme hráli dobrý twister. Hrál se tak, že se říkali odpadky – žlutá byla plast, modrá papír, zelená sklo ačervená karton. Pak jsme hráli honěnou s plastovými lahvemi. Také jsme házeli odpadky do krabic s nápisy. A hráli jsme ihoněnou s pohádkou. Byla dvě družstva. Jedno bylo vršky a druhé textil. Říkala se pohádka. Když děti uslyšely svůj odpad,začaly honit.“

 

Adam S.: “Museli jsme se dotýkat plastovými láhvemi. Když jste se dotkli, tak jste museli předat láhev.“

 

Dan D.: “Nejtěžší byl twister. Naučili jsme se barvy popelnic – PLAST žlutá, SKLO zelená, KARTONY čevená, PAPÍR modrá. Bavila mě honěná s povídáním. Hrála se tak, že jedno družstvo bylo karton a druhé bylo sklo. Když jedno uslyšelo třeba sklo, muselo chytit družstvo karton. Byl to fakt dobrý tělocvik. Děkujeme EKOTÝMU.“

 

"Hry byly super a bezva. Naučili jsme se třídit odpady."
Žáci 2.B (foto ZDE)

 

Vánoční večírek - 12.12. 2014

Dne 12.12.2014 se ve třídě paní učitelky Přikrylové uskutečnil úžasný vánoční večírek s hudbou a bufetem. Děti z ekotýmu si připravili i pár her, které byly velmi zábavné (i pro ty, co nehráli). ;) (foto ZDE)

 

Dopis od vánočního skřítka - prosinec 2014

Holky ze 3.A si vymyslely příběh pro motivaci žáků k vánoční výzdobě.

Byl jednou jeden skřítek Vánočníček a ten se díval do baňky na stromečku a viděl tam naši školu. A v tom mu zavolal Ježíšek a řekl mu, že se moc těší na Vánoce a na vánoční výzdobu. "Vánočníčku, byl bych rád, kdyby měly děti vyzdobené i školy. To bych jim určitě nadělil hodně dárků." Skřítek řekl, že to zařídí a do školy poslal dopis pro ekotým, protože ten chce pořád školu zlepšovat a zlepšovat. V dopise stálo: "Milé děti, zdraví vás skřítek Vánočníček. Můžete vyzdobit vaši třídu i chodby vánočně? Bude vám potom ve škole příjemněji a naladí vás to vánočně. Těším se na vaše výtvory. S pozdravem skítek Vánočníček

 

Soutěž: Co patří do tohoto koše? - prosinec 2014

Vyrobte ve třídě 2 - 3 plakáty A4. Nakreslete co nejvýstižněji, co patří do košů na tříděný odpad a jakou mají koše barvu. Plakáty budou vyvěšeny nad koši, aby ostatní ve škole věděli, co se kam hází.

 

Drakiáda - 14.11.2014

Připravili jsme soutěže o nejhezčího draka a ocenili jsme i ty draky, které si děti vyrobily doma. Pokud někdo draka zapomněl nebo se zúčastnit nechtěl, mohl navštívit některé ze zábavných stanovišť. Na stanovištích si děti vyráběly papírové draky, vlaštovky, origami, měly možnost otestovat své čichové a hmatové buňky nebo si mohly vyzkoušet svou šikovnost a trpělivost při nošení míčku na lžíci. Doufáme, že se akce dětem líbila. Příští rok ji si ji znovu zopakujeme. Vždyť hrát si můžeme i venku (a ne jen u PC)!

Za ekotým Tereza Franková (foto ZDE)

 

 Halloweenský den na “Pětce” - 31.10. 2014

 

Víte, co je Halloween? Halloween patří mezi tradiční anglosaské svátky. Slaví se 31.října, den před Svátkem všech svatých.  Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu - v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích...) a „koledují“ o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu.

 

Dne 31. října se u nás na škole uskuteční tzv. Halloweenský den. Oslavíme tím Svátek všech svatých a uctíme památku těch, kteří již nejsou mezi námi. Co tato akce obnáší? Přijď 31. října v kostýmu, nejlépe halloweenském. Pokud budeš chtít, můžeš se zapojit do soutěže o nejlepší kostým. Aby ses mohl soutěže zúčastnit, nemusíš nikam chodit, počkej ve své třídě a Ekotým se již o tebe postará. Porota vybere z každé třídy 3 nejlepší kostýmy a odmění je. Doufáme, že se zapojíte všichni a společně tento svátek oslavíme v pohodě a klidu. Proto se zakazují jakékoliv mrtvoly a použití krve. Zároveň prosíme paní učitelky i žáky o pomoc s výzdobou. Těšíme se na Vás.

 

A takto to dopadlo - foto ZDE.

 

Co se stalo víle Amálce?

Děti z MŠ Borůvka se u nás ve škole setkaly s vílami (Angie a Terka), které děti naučily, že v zahradě roste spousta léčivých a zdraví prospěšných rostlin. Společně si uvařili šípkový čaj, ochutnali čerstvé ovoce a vyzkoušeli, jak voní různé bylinky. Kdyby nepršelo, užily by si děti zahradu naplno. Snad příště ;) 

 

 

Moštování - 21.10. 2014

foto ZDE

 

2013/2014

Den životního prostředí - 5. 6. 2014 

Ekotým uspořádal 5.6.2014 den Životního prostředí – téma:půda. Připravili jsme si atrakce, zábavu i poznání. Bohužel velice svítilo slunce, a tak všichni byli unavení a zpocení. Také zpocení z inteligence některých žáků, nebylo to normální. Jsme rádi, že žáci a my, jsme se nemuseli učit :D ....

Tento den se vydařil

 

Stanoviště: Zahrádka v láhvi, Poznávání půdních živočichů, Hledání potravy pod zemí

foto ZDE

 

ODPADKOŽROUTI - duben 2014

Pozor! Pozor!

Na naší školu zavítali odpadkožrouti! Nejsou nebezpeční. Nejčastěji na sebe berou podobu nádob na odpadky. Poznáte je podle barev.

Papírožrouti se zabarvili do modra a konzumují výhradně papír. Ale posmrkané papírové kapesníky nemají rádi! Plastožrouti září barvou žlutou a vybírají si k jídlu pouze plast:pet lahve a kelímky od jogurtu. Tyto žrouty najdete na všech patrech společně s malými Směsožrouty. Těm chutná vše ostatní.

U ředitelny se utábořili šedý Hliníkožrout a Vrškožrout hrající všemi bavami. Hliníkožrouta krmíme pouze hliníkem např. plechovkami a víčky od jogurtu. Vrškožroutovi dáváme jen vršky od pet lahví.

Zvláštně jedovaté dobroty chutnají Baterkožroutovi a Tonerožroutovi. Těm nosíme z domu vybité baterie a prázdné náplně z tiskáren. (foto ZDE)

Terka F.

 

NÁVŠTĚVA EKOŠKOLY V ŠUMPERKU - 1.4. 2014

Zrovna 1.4. jsme navštívili ekoškolu u nás v Šumperku. Renča, Anetka a paní učitelka Přikrylová. Ekotým školy na Hanácké ulici nás pěkně přivítal. Pohostili nás dobře přichystaným občerstvením. Ekotýmácká nástěnka, která je velmi zajímavá, visí ve vestibulu. Na střeše školy je vybudován velký balkon, kde se pěstují bylinky. Ekoškole patří krásná venkovní zahrada na čtyři patra, stojí v ní i malý altánek. U rostlinek, které tam pěstují, nechybí cedulky se jmény. Velký buk, který vyhrál 2. místo v anketě o Strom roku 2013, je velmi významný. Návštěva byla inspirující. Renča a Anetka - foto ZDE

 

SBĚR PAPÍRU - 5.12.2013

Ve dnech 7. - 11.10. proběhl sběr papíru. Ptáte se proč sbíráme starý papír ? Protože starý papír můžeme zrecyklovat a z toho vyrobit nové papírové věci. Mezi třemi nejlepšími sběrači se umístili: Petr Míček ze 4.B,Viliam Hromek z 5.B a Matouš Chytil z 3.A. 

 

DRAKIÁDA - 14. 11. 2013

Ekotým uspořádal Drakiádu. Vyrobit jste si mohli draky, vlaštovky nebo větrníky. Kdo si s sebou přinesl draka, mohl si volně létat nad hřištěm nebo se účastnit soutěží. Soutěžilo se o nejdelší ocas, největšího draka, nejhezčího draka a o toho, který nejvýše vyletí. Pro zhodnocení celé akce jsme se zeptaly Ekotýmačky : "Jaký máš pocit z celé akce?" "Myslím, že se DRAKIÁDA povedla a doufám, že ji příští rok zopakujeme." odpověděla Tereza Vojtěšková.

DRAKIÁDA PRO RADOST - NIKDY JÍ NENÍ DOST!!!   foto ZDE

 

Už to začalo! - 19. 9. 2013

Poprvé jsme se sešli v novém školním roce. Zahráli jsme seznamovací hry a nasmáli jsme se. Řekli jsme si, proč chceme chodit do ekotýmu, co od něj čekáme. Každý z nás se těší na něco jiného:

 • nechci sedět u počítače a těším se na všechno!
 • je to zábavný kroužek!
 • těším se na všechno a na výlety!
 • těším se, až budeme chodit ven!
 • je tu sranda, bavilo mě to i loni
 • doma nemám co dělat, sestra otravuje a táta mě vyhazuje od PC
 • těším se na spaní ve škole
 • chci zažít dobrodružství s kamarádkami
 • kroužek je zadarmo!
 • chci změnit školu k lepšímu!
 • jsem tu kvůli přírodě a nudě - těším se na přírodu, doma je nuda
 • chci pomáhat škole
 • nechce se mi chodit domů !!!!!

Za dospěláky z ekotýmu můžeme slíbit, že sranda určitě bude, výlety a příroda také. Nuda nám nehrozí, ba naopak čeká nás hodně práce. Tak ať se nám daří měnit sebe i školu k lepšímu. Gabriela Přikrylová a Jana Kubíčková

 

2012/2013

Světový den životního prostředí - 5. 6. 2013

Hurá! Již podruhé jsme uspěli v grantové výzvě ZAPojte se! Tuto výzvu vyhlásilo Sdružení Tereza za finanční podpory Provident Financial s.r.o. V loňském roce jsme chtěli vylepšit prostředí školy a podařilo se nám začít s budováním dětského hřiště u Pětky. Letos jsme se zaměřili na analýzu provozu školy. Žáci a učitelky z Ekotýmu 5. ZŠ v Šumperku natočili krátké video „Kapka v akci“, ve kterém vysvětlují svůj záměr namontovat ve škole vodoměry, aby bylo možné sledovat spotřebu vody v konkrétních částech školy (např. jen ve třídách, v kabinetech, nebo v hygienickém zázemí tělocvičny). I když to bylo poprvé, co jsme žádali o grant touto formou, podařilo se nám splnit předem daná kriteria a zaujmout sponzora. Organizátoři podpořili náš projekt částkou 10 000,-Kč. Za tyto peníze byly ve škole namontovány 4 nové vodoměry.

Součástí projektu bylo také uspořádání osvětové akce pro spolužáky a  děti z blízkých mateřských škol. Na 5. 6. 2013 jsme pro ně přichystali oslavu Světového dne životního prostředí věnovanou vodě. Během dne si všichni mohli prohlédnout výstavu výtvarných prací inspirovaných vodou, vyzkoušet si zajímavé pokusy pro zjištění různých fyzikálních a chemických vlastností vody, vyrobit si chobotnici z PET lahve, či si zahrát na rybáře. Pozvali jsme i zástupce firmy ŠPVS, která nám vodoměry nainstalovala, aby vysvětlili dětem využití vodoměrů nejen ve škole, ale i v domácnostech.

Jsou vůbec další vodoměry potřeba?

Hned v prvním týdnu provozu nových vodoměrů se projevila neúměrná  spotřeba vody u tělocvičny. Na základě toho byla provedena oprava tlakových splachovačů na toaletách. Bez vodoměru bychom to nezjistili. Stav všech čtyř vodoměrů budou žáci pravidelně zapisovat a počítat spotřebu vody.

Co na oslavu říkali mladší spolužáci?

Líbilo se mi, jak plavaly penízky na hladině vody ve sklenici. Nikdy jsem neviděl, že by železo plavalo. Když jsem tam přišel, zdálo se mi to nemožné. Pak se mi to poprvé podařilo. Moje několikátá mince konečně plavala. Zaujaly mě také stroje, které se pohybovaly, když jsem zmáčkl stříkačku. V té chvíli jsem si uvědomil, že možná takhle by mohly fungovat i doopravdické stroje. Petr Opluštil 2. B

Nejvíc se mi líbil pokus s vodou. Dělal se z fialového zelí, pracího prášku smíchaného s vodou a z octu. Vše se nabíralo pipetou. Když byla voda fialová (ze zelí), tak byla normální (pitná). Když ale byla růžová nebo červená (smíchaná s octem), tak byla kyselá a nedala by se pít. Marek Ruprich 2.B

Věříme, že i tento malý krůček povede naši školu i spolužáky k šetrnému zacházení s vodou. Řídíme se heslem programu Ekoškola: Pokud dokážeme ovlivnit naši školu, dokážeme ovlivnit i svět kolem nás.  (foto  ZDE )

 

NÁVŠTĚVA EKOŠKOLY V PRAZE - 13. 5. 2013

Navštívili jsme (Eliška, Terka V., Angi) pražskou školu: ZŠ a MŠ Lyčkovo náměstí. Dozvěděla jsem se spoustu informací. Hráli jsme hry a skamarádili jsme se. Zajímalo mě, jestli pořádají nějaké akce. Povídali nám, že učí malé děti třídit odpad.  Eliška Krmelová - foto ZDE

 

Budování přírodní učebny - 4. a 9. 5. 2013

Ve dnech 4. 5. a 9. 5. se žáci, rodiče i učitelé sešli na školní zahradě, aby ji upravili a nachystali pro budování přírodní učebny. Na první brigádě nas bylo 36 a druhé brigády se zúčastnilo 51 lidí. Pro sobotní pomocníky byly přichystány i buchty. Každý něco dělal - učitelé a tatínkové sestavovali schody, děti zase hrabaly listí, maminky stříhaly keře, skládaly polínka, drtily větve, někteří pracanti odnášeli kameny a upravovali terén. Na konci si všichni opékli buřty a šli domů. Jménem Ekotýmu bych chtěla všem, kteří se brigád účastnili, poděkovat za pomoc při vytvoření přírodní učebny. Moc, moc děkujeme. Tereza Vojtěšková  

Tento dokument byl vytvořen za finanční pomoci Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí. Za obsah tohoto dokumentu je výhradně odpovědná Základní škola Šumperk, Vrchlického 22 a nelze jej v žádném případě považovat za názor Ministerstva životního prostředí.

 

Nocování - 7. 5. 2013

Ve středu 7. 5. jsme s Ekotýmem spali ve škole. Přesněji já Angi, Terka V., Terka F., Sáďa, Erička, Marťa V., Marťa I., Erik, Viktor, Kevin, paní učitelka Přikrylová a Kubíčková. Kolem páté hodiny jsme ve 2. B dělali analýzu školy a o půl sedmé jsme měli večeři. Každý přinesl něco dobrého. V devět hodin jsme se přesunuli do velké tělocvičny a tam jsme hráli plno her. Hlavně nás bavila hra Activity, při které jsme si užili plno zábavy a legrace. S holkami jsme se bavili tím, že jsme si vytáhli žíněnku a skákali jsme do ní z lan. Kolem jedenácté hodiny jsme se dívali na film. Večerku jsme měli ve 2 hod. Byla to super přespávačka a věřím, že se to všem líbilo. Angi - foto ZDE

 

EKOKONFERENCE V PŘEROVĚ - 19. 4. 2013

Dne 19.4 se Viktor s Terkou a s p.uč. Přikrylovou vydali na eko konferenci do Přerova. Vyjeli jsme ráno asi okolo 7. hodiny vlakem. Ve škole nás mile přivítali, potom jsme si poslechli prezentace účastníků konference včetně těch našich. Po skončení prezentací jsme hlasovali o nejlepší prezentaci. My jsme se umistili na třetím a sedmém místě. Následně jsme ochutnali uvařené bio jídlo - uvařené od žáků z jejich zahrady, kterou nám následně ukázali. Pak jsme se vrátili zpět do budovy školy a udělali pár pokusů s vodou. Moc se nám tam líbilo. Viktor a Terka - foto ZDE

 

NÁVŠTĚVA EKOŠKOLY V LITOVLI - 5. 4. 2013             

Byli jsme v Litovli na základní škole - já Martin, Erika a paní učitelka Přikrylová. Byli jsme se podívat na jinou Ekoškolu a inspirovat se od ní. Připravili pro nás program. Rozdělili jsme se do tří skupin a chodili jsme po stanovištích. První stanoviště byla chemie. Tam jsme si měli vybrat obálku s fotkami a textem o vodě, slunci nebo ropě. Z toho textu jsme měli vybrat zajímavou věc a potom jí říct. Na druhém stanovišti bylo vyrábění větrníku. Bylo to trochu těžké. Paní učitelka nám pomáhala, ale nakonec jsme to zvládli. Byl pěkný, ale oběma se nám netočil. Martin: „Vůbec mi to nevadilo a i tak jsem byl rád.“ Třetí stanoviště byla vlastivěda. Vyměnili jsme si zkušenosti s ostatními školami. Bohužel jsme museli jet domů. Martin říkal ve vlaku: „Byl to ten nejlepší den!“ Erika a Martin - foto ZDE

 

Energetický audit - 19.3. 2013

Na 19. 3. 2013 jsme pozvali pana ředitele, aby nám vysvětlil, co je to Energetický audit.

Energetický audit je dokument, který má 30 stránek. Je to kontrola spotřeby energie. Píše se v něm, na co všechno se ve škole potřebuje energie (elektrika, plyn) a kolik za ni škola zaplatí. Každá budova má energetický štítek (obrázek). Naše škola je na úrovni F. (Nejlépe jsou na tom budovy na úrovních A-C.) Jsme na tom opravdu špatně. Energetický audit navrhuje zateplení, vyměnit okna, organizační opatření, koupit moderní svítidla. Napsali: Erika a Kevin - foto ZDE

 

ZAPojte se! - Točení videa Kapka v akci 5.3. 2013

Chtěli jsme požádat o 10 000Kč na 4 vodoměry. Video točily děti z EKOTÝMU: Sandra Kubíčková, Kateřina Sedláková, Veronika Skoupilová, Tereza Franková, Tereza Vojtěšková, Angi Forajtová, Martin Indra, Eliška Krmelová (ve třídě 2.B).

Ve videu hrála kapka, která proudila potrubím a nakonec se dostala k dětem. Spolu se domluvili, že bude škola vodou šetřit, a naplánovali pro děti ze školy i ze školky atrakce s vodní tématikou. Vše by se mělo uskutečnit 5.června při oslavě Dne životního prostředí.

Nakonec jsme se vyfotili a dali jsme to na internet. Kateřina Sedláková a Sandra Kubičková (video ke shlédnutí ZDE)

 

Měření teploty 4. - 15. 2. 2013

Žáci a učitelé naší školy měřili v obdodobí od 4.2.2013 do 15.2013 teplotu vzduchu v prostorách školy. Měřilo se ve třídách, v odborných učebnách, v jídelně, v kabinetech a na chodbách. Celkem jsme měřili na 19 místech. Ekotým - foto ZDE

 

MOŠTOVÁNÍ - 23. 10. 2012

Dne 23.10. probíhala na naší škole akce moštování, do které se zapojili jak učitelé tak členové ekotýmu. Začalo se ve 14:00 hod. a končilo se asi v 18:00 hod. Vymoštovalo se asi 200l z našich jablek ze školní zahrady,vznikl výborný mošt. Zabarvený byl zlatavěhnědě. Následujíci den byl mošt rozdán žákům v přízemí u ředitelny. Všem žákům a učitelům moc a moc chutnal. Vojta Schwarzer - foto ZDE

 

PODZIMNÍ FESTIVAL PTACTVA - Třemešek - 3. 10. 2012

V pondělí jsme byli na pěkném výletě. Procházkou jsme došli až k Třemešským rybníčkům. Tam na nás čekala Lenka se zajímavou soutěží. Kolem rybníčků bylo 13 stanovišť. Na každém z nich jsme splnili ptačí úkol, abychom získali písmenko do tajenky. Měli jsme poznat ptáky, určit kachní nohu, najít hnízdo, vajíčko, dalekohledem pozorovat labutě,... Protože jsme moc šikovní :), podařilo se nám odhalit rákosníka velkého!!! O něm nám další zajímavosti řekl pan Šaj, který nám taky ukázal, jak se kroužkují ptáci. V síti uvíznul ledňáček, šoupálek, sýkora modřinka a sojka, které se kroužkování vůbec nelíbilo a celou dobu pískala a klovala kolem sebe zobákem.

I když ze začátku trošku poprchávalo, my jsme byli spokojení, protože jsme se dozvěděli mnoho nového a ještě si vysoutěžili krásné pexeso!

Příští rok přijdeme zase, už se těšíme!!! Eliška, Ondra a Anetka - foto ZDE

 

2011/2012

ZAPOJTE SE! - duben 2012

HURÁÁÁÁÁ !!!!!!! Týmu Ekoškoly se podařilo získat grant v projektu „ZAPojte se!“ Sdružení Tereza a Provident Financial naší školu podpoří částkou 21 500Kč. A co díky projektu vznikne?

1) Zakoupíme nový herní prvek na pozemek areálu školy, který bude vybrán z nápadů žáků a učitelů.

2) Bude uskutečněn DEN ZEMĚ (19.4.) pro žáky z naší školy a pro děti z mateřských škol (24.4.), kdy žáci naší školy připraví pro děti pestrý zábavný program

3) Je vypsána dětmi oblíbená výtvarná soutěž s názvem Hřiště mých snů! Fantazii se meze nekladou.

 

Pětka uskutečnila 19. 4. Den Země pro žáky školy. Při této příležitosti předal zástupce Provident Financial, s.r.o. panu řediteli symbolický šek. Zavítala k nám i Marie Krausová ze Sdružení Tereza a poděkovala žákům za organizaci pestrého a zábavného programu. Byly připraveny různé soutěže, hry, ale i stanoviště s informacemi o tom, jak být k naší Zemi ohleduplní. Na podobný program se mohou těšit i děti z blízkých mateřských školek 24. 4. - foto ZDE

 

NÁVŠTĚVA EKOŠKOLY V PROSTĚJOVĚ - 13. 3. 2012

ZŠ E. Valenty v Prostějově navštívili Martin Indra, Denis Körner a paní učitelka Přikrylová. Jeli jsme tam pro  inspiraci. Prohlédli jsme si ekozahradu, fotbalové hřiště a školu. Nejvíce se mi líbilo fotbalové hřiště ;) Ve škole jsme hráli soutěž v poznávání zvířat a na počítačích jsme si vytvořili svoji ekostopu. Martin Indra 4.A  - foto ZDE

Co je to ekostopa se dozvíš na: https://www.hraozemi.cz/ekostopa.html

Svou vlastní ekostopu si  můžeš spočítat na: https://www.hraozemi.cz//files/ekostopa/ekostopa.php

 

NÁVŠTĚVA EKOŠKOLY V PRAZE - 8.11.2011

     foto ZDE

 

VÝTVARNÁ SOUTĚŽ - Ekoškola - 2011

Rukama Ekotýmu prošla spousta krásných a nádherných obrázků a log. I když vybírání bylo velice těžké, vyhrát mohlo jen jedno logo a jeden obrázek. Za nejlepší obrázek získal cenu Petr Konvičný a za nejlepší logo si cenu odnesla Lucie Kobierská. Ekotým se zaměřil na zpracování a výstižnost. Všem zúčastněným děkujeme. Za Ekotým Markétka Dvořáková - foto ZDE

 

NÁVŠTĚVA EKOŠKOLY V LITOVLI - 13. 10. 2011

účastníci: Jana Kubíčková, Gabriela Přikrylová, Stella Křupková, Dominika Smrčková, Vanessa Güttlerová

Ve čtvrtek 13. 10. 2011 se v Litovli sešli zástupci Ekotýmů z různých základních škol, aby si prohlédli skutečnou Ekoškolu. ZŠ Jungmannova Litovel získala titul Ekoškola a může se pyšnit nejen oficiální vlajkou, ale i mnohými změnami v chodu školy, které dokázala během 1 roku realizovat. My jsme se nechali inspirovat i poučit. 

Při prohlídce školy nás zaujala některá zajímavá místa jako nová školní družina, hajárna, terária pro drobné živočichy v učebně přírodopisu, žížaliště v prostorách dílen, nápojový automat (který bude odstraněn kvůli velké spotřebě el. energie a kvůli nabídce nevhodných sladkých nápojů), odpadkové koše na tříděný odpad na chodbách i ve třídách, místo pro ukládání starého papíru, nástěnky o programu Ekoškola a společně vytvořený Ekokodex – pravidla ekologického chování lidí ve škole.

Obdivovali jsme také pěknou výzdobu školy a vyrobili jsme si na památku výrobky z odpadových materiálů (klobouk z novin, traváka z pilin a travních semen – po zalití mu porostou vlasy, dekorační láhev s plastovými ústřižky).  foto ZDE